Středisko

Junák – český skaut, středisko Smrček Svitavy, z.s. je pobočným spolkem, který ve městě Svitavy vytváří volnočasovou činnost pro svých 135 členů (údaj z ledna 2023) a i pro veřejnost. Středisko tvoří tři oddíly mladších členů – dívčí 2. oddíl Klokani, chlapecký 3. oddíl vlčat Svitavy (též označen jako 3OVS) a 4. oddíl skautů a skautek; starší členy tzv. rovery sdružuje roverský kmen Paklíč. Ve středisku je aktivní také řada dospělých.

Hlavní činností je výchova dětí a mladých lidí. Klukům a holkám nabízíme širokou paletu aktivit a činností – jezdíme na výpravy, poznáváme bližší i vzdálenější kraje, zkoušíme různé sporty a technické vychytávky, zapojujeme fantazii, rozvíjíme kreativitu a manuální zručnost, poznáváme přírodu, snažíme se pomáhat našemu okolí.

To vše v prostředí party kamarádů a pod dohledem zkušených vedoucích, kteří kluky a holky na cestě jejich rozvoje provází. Skauting vede kluky a holky k samostatnosti, zodpovědnosti a schopnosti poradit si v každé situaci. Zároveň staví výchovu na postojích a hodnotách a přispívá k rozvoji charakteru a touze neustále na sobě pracovat.

O organizaci

Junák – český skaut, z. s. je dobrovolné, nezávislé a nepolitické hnutí sdružující své členy bez rozdílu národnosti, náboženského vyznání, politického přesvědčení, rasy nebo jiných rozdílů. Se svými více než 60 tisíci členy je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v ČR. Zároveň je členem světových organizací WAGGGS a WOSM, které sdružují na 40 miliónů skautek a skautů ve více než 200 zemích a teritoriích světa. Vznik českého skautingu se datuje do roku 1911.

Posláním Junáka je podporovat rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí, jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností tak, aby byli po celý život připraveni plnit povinnosti k sobě samým, bližním, vlasti,přírodě a celému lidskému společenství v souladu s principy a metodami, stanovenými zakladatelem skautského hnutí, lordem R. Baden-Powellem a zakladatelem českého skautingu, prof. A. B. Svojsíkem.

Informace pro zájemce

Pro koho je skauting?

Skautské hnutí je otevřené všem, kteří si chtějí najít opravdové kamarády, chtějí pomáhat, neustále se něčemu učit, pracovat na sobě, příiímat základní principy skautingu, podnikat dobrodružné výpravy, hrát hry, překonávat sami sebe, účastnit se oddílové činnosti…

Oddílová činnost se zaměřuje na hodnotovou výchovu dětí a současně vychází vstříc jejich specifickým zájmům. Programová náplň zahrnuje spoustu aktivit v oblastech jako je sport, příroda, manuální zručnost a řada dalších věcí.

Kdo se o děti stará?

Všichni vedoucí a ostatní činovníci zajišťující chod oddílů a střediska, jsou dobrovolníci bez nároku na finanční honorář z řad studentů a pracujících starší 18 let, kteří prošli skautskou výchovou, mají odpovídající kvalifikační zkoušky, které jsou k vykonávání jednotlivých funkcí potřebné. Vzdělávací systém Junáka – českého skauta je velmi propracovaný a vedoucí mají navíc povinnost absolvovat zdravotnický kurz. Při své práci využívají metodiky skautského programu a berou ohled na specifické zájmy a potřeby dětí.

Kolik skauting stojí

Roční členský příspěvek – 1x ročně 800 Kč

Výpravy – jednou za měsíc se snažíme vyrazit na celý víkend za dobrodružstvím – cena se odvíjí podle programu – 400-500 Kč

Tábor – většinou pořádáme 10 – 14 denní tábory a cena je v rozmezí 3 000 – 4 000 Kč

Skautský kroj – po nějakém čase se očekává, že si nováček pořídí skautský kroj – cena je kolem 1000 Kč

Jak je to s přihlášení?

Nejvhodnější měsíc k přihlášení dítěte do skautu je září, tedy měsíc, kdy probíhají nábory a zahájení nového skautského roku.

Pokud máte zájem o přihlášení dítěte, zkontaktujte nás. Bohužel v poslední době máme plnou kapacitu.

Může se tedy stát, že pro danou věkovou kategorii již bude plno – v tom případě máte možnost zapsat se na čekací listinu. Veškeré vaše dotazy vedoucí rádi zodpoví.

tradiční Středisková schůzka ke sv. Jiří v roce 2018